Z historie oddílu kopané TJ Rudná

Vznik našeho oddílu TJ Rudná se datuje od 11. listopadu 1928, kdy 35 občanů tehdejších DUŠNÍK založilo Atletický fotbalový klub Dušníky. Mužstvo, které se dalo dohromady, sehrálo první zápas 28. dubna 1929 a od 26. května 1929 začalo hrát II. třídu Podbrdské fotbalové župy. Okamžitě si vybojovalo postup do I. B třídy, kterou rovněž vyhrálo, a tak se mužstvo dostalo do tehdejší I. A třídy. Mezi I. A a I. B třídou mužstvo potom pendlovalo celou dlouhou řadu let.
Po sjednocení tělovýchovy nese klub od r. 1949 název TJ Sokol Dušníky. V roce 1952 dochází ke sloučení obcí Dušníky a Hořelice a takto vzniklá obec dostává jméno Rudná. To se pochopitelně projevuje i v názvu klubu, který se navíc začleňuje do ROH Železorudných dolů NUČICE. TJ Sokol Dušníky se stává Baníkem NUČICE RUDNÁ a je zařazen do krajské soutěže.
Rok 1953 znamená postup do krajského přeboru a 2. místo v něm, potom postup do oblastní soutěže - divize. Rudná se dostala do společnosti takových klubů, jako např. ČSAD, Lokomotiva Plzeň, Baník Sokolov, Dynamo České Budějovice I. ligy apod. Nevedli jsme si špatně, skončili na pěkném 8. místě, ale reorganizace soutěže znamenala sestup. Tehdejší kolektiv tato nespravedlnost natolik utužila, že jeho jediným cílem se stal návrat zpět do divize. To se povedlo v roce 1958. Divizní utkání se stalo pro Rudnou a celé okolí událostí. Diváci viděli mužstva, o kterých doposud četli pouze v novinách, Litvínov, Chomutov, Varnsdorf, Semily, Ústí nad Labem, Česká Lípa Most, Jablonec, Liberec atd. V divizi jsme se udrželi pouze 1 rok. V letech 1960-66 mužstvo hrálo I. A a I. B třídu. V roce 1967 došlo k sestupu až do II. třídy, kde setrvalo až do roku 1969, kdy postoupilo do I. B třídy, kterou ihned vyhrálo a tak vybojovalo pro Rudnou opět I. A třídu. Zde jsme si vedli se střídavými úspěchy. Sestup do I. B třídy v roce 1977 byl odrazem oslabení kádru z důvodu výměny prakticky celé generace hráčů. V roce 1978 oddíl opět postupuje do I. A třídy a v roce 1980 dosahuje postup do krajského přeboru, což je druhý největší úspěch rudenské kopané.

Ke stažení - brožura k 30. výročí fotbalu v Rudné

Ke stažení - brožura k 60. výročí fotbalu v Rudné