Z historie oddílu kopané TJ Rudná

Po vzniku československé republiky 28. října 1918 se kromě jiného probouzí v Dušníkách a Hořelicích i touha po tělovýchově a sportu. Stávající tělocvičné jednoty (Sokol, DTJ či FPT) však fotbal nezajímá. Ten se ale jako mor šíří po vlastech českých. A v roce 1920 i v Dušníkách několik nadšenců zakládá samostatný fotbalový klub s vlasteneckým názvem „Čechie Dušníky". V roce 1921 pak bylo vybudováno hřiště na katastru obce Hořelice a klub dostává nový název „Čechie Hořelice - Dušníky". Klub se trvale potýká s finančními potížemi a v roce 1925 zaniká.

Čas pro vznik nového fotbalového klubu nastává až v roce 1928. Říkalo se, že český chlap se může dosyta vypovídat pouze v hospodě, u holiče anebo na fotbale. A tak i v Dušníkách u zrodu nového klubu stáli nájemce restaurace „Sokolský dům" pan Josef Pospíšil, holič František Těšitel a ligový rozhodčí František Košťál. Tito tři spolu s panem Josefem Tůmou okolo sebe vytvořili skupinu lidí, které spojoval společný zájem - založit v Dušníkách nový sportovní klub. Objevovaly se pochopitelně i hlasy nedůvěřivé, které poukazovaly na nesmírné těžkosti, které činnost sportovního klubu provází, viz zánik Čechie Dušníky - Hořelice. Nadšení však jednoznačně převládlo a 35 občanů tehdejších Dušník se sešli 11. listopadu 1928 na ustavující schůzi nového sportovního klubu v Dušníkách. Byl jím atletický fotbalový klub Dušníky - AFK Dušníky.

Mužstvo, které se dalo dohromady, sehrálo první zápas 28. dubna 1929 a od 26. května 1929 začalo hrát II. třídu Podbrdské fotbalové župy. Okamžitě si vybojovalo postup do I. B třídy, kterou rovněž vyhrálo, a tak se mužstvo dostalo do tehdejší I. A třídy. Mezi I. A a I. B třídou poté mužstvo pendlovalo celou dlouhou řadu let.

Po sjednocení tělovýchovy nese klub od r. 1949 název TJ Sokol Dušníky. V roce 1952 dochází ke sloučení obcí Dušníky a Hořelice a takto vzniklá obec dostává jméno Rudná. To se pochopitelně projevuje i v názvu klubu, který se navíc začleňuje do ROH Železorudných dolů Nučice. TJ Sokol Dušníky se stává Baníkem Nučice Rudná a je zařazen do krajské soutěže.

Rok 1953 znamená postup do krajského přeboru a 2. místo v něm, potom postup do oblastní soutěže - divize. Rudná se dostala do společnosti takových klubů, jako např. ČSAD, Lokomotiva Plzeň, Baník Sokolov, Dynamo České Budějovice I. ligy apod. Nevedli jsme si špatně, skončili na pěkném 8. místě, ale reorganizace soutěže znamenala sestup. Tehdejší kolektiv tato nespravedlnost natolik utužila, že jeho jediným cílem se stal návrat zpět do divize. To se povedlo v roce 1958. Divizní utkání se stalo pro Rudnou a celé okolí událostí. Diváci viděli mužstva, o kterých doposud četli pouze v novinách, Litvínov, Chomutov, Varnsdorf, Semily, Ústí nad Labem, Česká Lípa Most, Jablonec, Liberec atd. V divizi jsme se udrželi pouze 1 rok. V letech 1960-66 mužstvo hrálo I. A a I. B třídu. V roce 1967 došlo k sestupu až do II. třídy, kde setrvalo až do roku 1969, kdy postoupilo do I. B třídy, kterou ihned vyhrálo a tak vybojovalo pro Rudnou opět I. A třídu. Zde jsme si vedli se střídavými úspěchy. Sestup do I. B třídy v roce 1977 byl odrazem oslabení kádru z důvodu výměny prakticky celé generace hráčů. V roce 1978 oddíl opět postupuje do I. A třídy a v roce 1980 dosahuje postup do krajského přeboru, což je druhý největší úspěch rudenské kopané. V roce 1989 přichází další milník naší historie. A-mužstvo končí KP na prvním místě a podruhé postupuje do divize! Tuto soutěž hrajeme pět let. Sestup přichází v roce 1994, kdy Rudná sestupuje ze skupiny B a končí na předposledním 15. místě. Od této chvíle to s naším oddílem jde z kopce. Hned po dvou letech sestupujeme i z KP, to se píše rok 1996. V A. třídě se klub drží čtyři sezóny a sestup do B. třídy přichází v roce 2000. I tuto soutěž opouštíme po čtyřech letech a v roce 2004 putujeme pouze do OP. Okresní přebor hraje Rudná další tři roky a v roce 2007 padá až do III. třídy okresu Praha-západ. V roce 2010 se blýská na lepší časy a vracíme se alespoň do OP. Zde se bohužel držíme, opět pouhé tři sezóny a druhý pád do III. třídy přichází v roce 2013. Další tříleté období je zakončeno v roce 2016 postupem do OP, kdy III. třídu vyhráváme před druhým postupujícím Sokolem Dobrovíz. Hned následující sezónu 2017/18 má FK Rudná v OP celkem slušné výsledky, které nás coby nováčka soutěže vynášejí na třetí místo a zároveň je nám nabídnut dodatečný postup do středočeské B. třídy. V sezóně 2017/18  tedy tuto výzvu přijímáme a věříme, že krajskou soutěž pro Rudnou udržíme i pro následující ročníky. A to se daří i v následujících sezónách 2018/19 resp. 2019/20.

Ke stažení - brožura k 30. výročí fotbalu v Rudné

Ke stažení - brožura k 60. výročí fotbalu v Rudné